Ciepło systemowe produkuje się w elektrociepłowniach lub ciepłowniach oddalonych od centrów miast. Stamtąd, za pomocą sieci ciepłowniczych (systemu rurociągów) dociera do budynków pod postacią bardzo ciepłej wody. Budynek przyłączony do systemu ciepłowniczego wyposażony jest w wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania wypełnioną wodą, która następnie trafia do kaloryferów w całym budynku. W jaki sposób woda w instalacji budynku staje się ciepła? Dzięki urządzeniu nazywanym wymiennikiem ciepła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w instalacji budynku, cieplejszą wodą pochodzącą z systemu ciepłowniczego. Po oddaniu ciepła w wymienniku, schłodzona woda wraca rurociągami do elektrociepłowni, gdzie zostaje ponownie ogrzana i cały proces powtarza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.
Poznaj system ciepłowniczyCiepło systemowe dostarczane z elektrociepłowni produkowane jest w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu sprytnemu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 30 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno. To bardzo ważne, także dla całej planety. Ponadto, dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, powietrze w mieście jest czystsze. Wysokiej jakości paliwa spalane w efektywny sposób (w optymalnej temperaturze) i urządzenia filtrujące spaliny sprawiają, że do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta, niemal w ogóle nie przedostaje się rakotwórczy bezno(a)piren oraz zabójczy tlenek węgla. W takim powietrzu jest także 35 razy mniej pyłów, które powodują wiele chorób układu oddechowego i serca. Dzięki ciepłu systemowemu zyskują więc zarówno mieszkańcy miasta, jak i całe środowisko.
Poznaj kogeneracjęCiepła woda użytkowa to zawsze woda wodociągowa – tyle, że ogrzana przez ciepło systemowe w węźle cieplnym zamontowanym w budynku. Działa to jak proces kulinarny zwany kąpielą wodną. Np. w przypadku roztapiania czekolady, wkładamy ją do pustego naczynia, a te, do następnego naczynia z gorącą wodą. Po pewnym czasie czekolada przejmuje temperaturę z cieplejszego naczynia i rozpuszcza się. W procesie kąpieli wodnej czekolada nie dotyka bezpośrednio gorącej wody, ale przez to, że naczynie poddane jest działaniu wysokiej temperatury, czekolada zaczyna się ogrzewać. Podobnie ciepło systemowe ogrzewa w wymienniku ciepłą wodę z wodociągów (pierwotnie zimną), która po ogrzaniu płynie do kranów w mieszkaniach jako ciepła woda.
Wybierz ciepłą wodęFabryka Czekolady E.Wedel już z daleka przykuwa uwagę. Wygląda jak zbudowana z gigantycznych kostek gorzkiej czekolady.
28 listopada 2024 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się uroczystość podsumowująca piętnaście lat projektu wydawniczego kart świątecznych Lubelskiego…
Na całym świecie wizja miast przyszłości fascynuje architektów, socjologów i antropologów. Nowe trendy i miejskie eksperymenty z uwagą śledzą też…
W kranach i kaloryferach szczecinian ciepła woda płynie także dzięki… odpadom. Jednym ze źródeł ciepła dla Szczecińskiej Energetyki Cieplnej jest…